Lacanche Modern LMVI1452CTG 140cm Induction Range Cooker - Various Colours
Seen it cheaper?
Give us a call 01737 240403
Pre-order now
Is The Place To Go
Trusted Service
Over 10,000 five-star reviews
Multibuy Deals
Exclusive package deals available
Since 1952
Delivering excellence for over 70 years
RDO Is The Place To Go
Overview
Product Overview
Read More
Brand Lacanche
Model
LMVI1452CTG
Colour Various Colours
Warranty 3 Years
Dimensions (cm) H: 90.0 x W: 140.5 x D: 65.0
Release Date December 2019
Key Features
5
Hob Zones
5
Oven Cavities
Brand Overview
Features
Lacanche Modern Charlieu Range Cooker, 140.5cm - 30 Colour Options
Cooker
  • 2x 51 Litre/2.65Kw Convection Electric Oven With Grill
  • 1x 79 Litre Simmer Oven (950w) Or Neutral Cupboard
  • 2 Storage Drawers
  • Energy Efficiency Rating: A
Induction Hob 5 Rings
  • 1 Ring Ø 145mm @ 1.4kw, Booster 1.8kw
  • 1 Ring Ø 180mm @ 1.85kw, Booster 2.5kw
  • 1 Ring Ø 270mm @ 2.4kw, Booster 3.3kw
  • 1 Ring Ø 200mm @ 1.85kw, Booster 2.5kw
  • Note: The Hob Allows Space For One Optional Integrated Hob Element At Extra Cost
Design
  • Trim Options: Chrome, Brushed Stainless Steel
  • Model Code: LMVI1452CTG
  • Create Your Own Cooker!
      https://www.lacanche.co.uk/charlieu-modern/
  • Contact Us With The Specification You Like And We'll Give You A Great Price!
  • Lacanche Cooker Builder
    Build your own Lacanche cooker
    Lacanche Cooker Builder
    Reviews
    Delivery
    Available Options
    Please enter your postcode for available delivery options
    Based on postcode (change)
    Installation Selected
    We will contact you to arrange a convenient installation date.
    Delivery
    We are currently offering FREE delivery* on the LMVI1452CTG.
    For large appliances over 20kg we will:
    • Text you a 4 hour timeslot on the morning of your delivery
    • Provide you with a 30 minute pre-call to let you know we’re on the way.
    • Delivery to a ground or first floor room of your choice (ground floor only if 100kg+)
    • Upon request, we will remove & take away any waste packaging for FREE!
    Click & Collect
    Click & Collect also available at checkout
    RDO Kitchens & Appliances
    Unit 5, Salbrook Road
    Redhill, Surrey
    RH1 5GJ
    Returns
    *Delivery dates are subject to availability and stock
    Promotions
    Payment Options
    We offer a few payment methods to complete your purchase.
    Card Payment
    Credit or Debit card
    • American Express
    • Apple Pay
    • Mastercard
    • Visa
    PayPal
    PayPal Logo
    PayPal Credit
    4 months 0% Interest